KOMPETENCJE MIĘKKIE LEKARZY ORAZ ICH ROLA W ROZWOJU PRAKTYKI

OGLĄDNIJ WEBINARIUM “Kompetencje miękkie lekarzy oraz ich rola w rozwoju praktyki”

Jeśli zainteresował Cię ten wpis oraz kompetencje miękkie , prawdopodobnie jesteś PROFESJONALISTĄ MEDYCZNYM, prawda ?
Wyciągając szereg ustaw regulujących Twoją pracę, możemy zakwalifikować Cię do jednego z zawodów medycznych, czyli :

 • Lekarz lub lekarz dentysta
 • Pielęgniarka/położna
 • Farmaceuta
 • Diagnosta laboratoryjny
 • Felczer
 • Ratownik medyczny
 • Fizjoterapeuta
 • Inne zawody w których można uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002

Mniejsza o to, jak jesteś medykiem to z pewnością o tym wiesz!

Zastanów się jednak co definiuje Twój profesjonalizm ? Na pewno myślenie o profesjonalizmie będzie koncentrować się wokół zdo­by­wa­nia wie­dzy i roz­wi­ja­nia umie­jęt­no­ści bez­po­śred­nio zwią­za­nych z wy­ko­ny­wa­nym za­wo­dem. Jesteś zatem ekspertem, który posiada wysoki poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej. Dodatkowo masz biegłość w zakresie przeprowadzania procedur leczniczych i diagnostycznych, przestrzegasz też przyjętych w Twoim środowisku zasad etycznych.
Twój profesjonalizm związany jest z wykształceniem, specjalizacją oraz stażem pracy.

Brawo ! Właśnie w sposób niemal nieświadomy zdefiniowałeś sobie czym są kompetencje twarde ( ang. Hard skills ). To mierzalne umiejętności, które nabywamy w toku nauki, na przykład w szkole, na studiach, poprzez szkolenia, kursy, praktyki studenckie, staże czy pracę zawodową. Rozwijasz je w miarę przyswajania nowej wiedzy specjalistycznej, nabywając zdolności obsługi aparatury, zapoznając się z szeregiem algorytmów postępowania itd.

Zgodzisz się ze mną, że to o czym przed chwila przeczytałeś wymaga ciągłego rozwoju ?
Bo jeśli się zatrzymasz – powiedzmy na etapie wiedzy / doświadczenia z czasu rezydentury, gdzie przyswajałeś dużo nowego w morderczym niemal tempie – to w miarę upływu czasu, Twój profesjonalizm będzie odznaczał się wątpliwą reputacją ?

No właśnie ! Słowo ROZWÓJ będzie w tym artykule odmieniane przez przypadki.

Przez niemal 6 lat mojej intensywnej pracy w środowisku medycznym, głównie z lekarzami :
w gabinetach, poradniach i na oddziałach szpitalnych zauważyłem Waszą (lekarzy ) wyjątkową dbałość o bycie „up to date” ze sferą kompetencji twardych. To naprawdę świetna wiadomość ! Będąc świadomym pacjentem bardzo doceniam nową wiedzę, wysokie umiejętności techniczne, czy diagnostyczne, podążanie za aktualnymi trendami np. w zakresie innowacyjnych terapii czy farmakologii. W kilku słowach : chcę iść do profesjonalnego i kompetentnego lekarza !

Niemniej, istotne jest dla mnie również to, w jaki sposób lekarz dba o moje w danym momencie nieuświadomione potrzeby. Już tłumaczę : przychodząc na wizytę chcę zaspokoić swoją potrzebę uzyskania pomocy np. w bólu pleców, czy zęba. Jednak, zrealizowanie tej potrzeby nawet w jak najwyższym stopniu nie będzie dla mnie atrakcyjne bez wykreowania między mną (pacjentem), a Tobą (lekarzem) odpowiedniej RELACJI TERAPEUTYCZNEJ.


Chcę, aby obok ulżenia w moim cierpieniu specjalista medyczny :

 • Zadbał o moje poczucie bezpieczeństwa oraz je wzmacniał
 • Przekonał mnie, abym stosował się do zaleceń
 • Szanował moją godność, odmienność, poglądy
 • Wykreował we mnie poczucie odpowiedzialności za leczenie
 • Pozwalał na świadomą zgodę na proponowane rozwiązania
 • Był cierpliwy, uprzejmy i wypoczęty
 • Cenił mój czas – a nie tylko dbał o swój
 • Cechował się wysoką empatią
 • Komunikował się w sposób jasny i zrozumiały, bez okazywania nerwowości, czy agresji

Czego zatem oczekuję, oprócz sprawnego posługiwania się lekarskim fachem ?

WYSOKO ROZWINIĘTE KOMPETENCJE MIĘKKIE !

Umiejętności miękkie (soft skills) to najogólniej ujmując kompetencje , “wynikające z cech osobowości, z których część da się wytrenować, ale inne  treningowi nie podlegają” [Jasińska M. Podgórska K. 2015, s. 16-20].
Inne podejście przedstawia kompetencje miękkie jako kompetencje osobiste, społeczne, interpersonalne i komunikacyjne [Fastnacht D. 2006, s. 109-114]. WHO w 1994 roku zdefiniowało też je jako “umiejętności życiowe”, które rozumiane są jako “zdolność do adaptacji i pozytywnych zachowań, które umożliwiają jednostce skuteczne radzenie sobie z wymaganiami i wyzwaniami życia codziennego” [Jasińska M. Podgórska K. 2015, s. 16-20]. C. Hannaway oraz G. Hunt określają je jako jedną z cech osobniczych – cechy psychologiczne tj. “umiejętności przywódcze, dojrzałość, oddanie, kreatywność” [Hannaway C. Hunt G. 1994, s. 92].

Jak wynika z powyższych definicji, kompetencje miękkie to wszystko, co związane jest z funkcjonowaniem w społeczeństwie – między ludźmi. Problemem jest to, że są niemal niemierzalne, bo w jaki sposób konkretnie zmierzyć umiejętności, które widzisz poniżej ?

CO MÓWIĄ LEKARZE O SWOICH KOMPETENCJACH MIĘKKICH ?

 • Nikt nas tego nie uczył
 • Zaraz po studiach wrzucili mnie w wir pracy z ludźmi, wszystkiego musiałem uczyć się sam  – intuicyjnie
 • Nie mam czasu się nad tym zastanawiać
 • To bardzo ważne, aby oprócz pełnienia roli lekarza być dla pacjenta dobrym człowiekiem
 • Im wyższe zdolności personalne tym lepszy odbiór w oczach pacjenta
 • Jestem przecież świetnym lekarzem, jednak pacjenci za mną nie przepadają
 • Kolega to ma mnóstwo pacjentów, ale on to jest taki „złotousty”, „czaruś”
 • Jestem młodym lekarzem z ambicjami, jednak ciężko mi się przebić w gronie starszych i bardziej doświadczonych – co robię nie tak ?
 • Gdybym tylko wiedziała, jak być bardziej asertywną miałabym więcej czasu dla siebie i pacjentów
 • Nie lubię pracować w zespole – czuję wtedy ogromną presję, stresuję się
 • Moje zdanie w zespole nic nie znaczy – w naszym gronie są znani i cenieni liderzy

Podobne opinie mógłbym mnożyć. Pracując na co dzień z lekarzami, budując z nimi relacje partnerskie często dostaję podobne pytania, czy zwierzenia – od tych, którzy wiedzą czym się zajmuję. To co mnie zastanawia, jako trenera i coacha – JAK WIELU SPECJALISTÓW MEDYCZNYCH FAKTYCZNIE POTRZEBUJE WSPARCIA W TEJ MATERII tylko w żaden sposób takiego zapotrzebowania nie zgłasza?

Przyjrzyjmy się zatem korzyściom, jakie płyną z rozwijania swoich umiejętności miękkich :

 • Lepsza komunikacja – znajomość zasad komunikacji interpersonalnej powoduje, że lepiej „dogadasz” się z pacjentem, dbając o swoje dobre imię, szacunek i chęć powrotu do Ciebie jako dobrego rozmówcy
 • Pobudzenie kreatywności – przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, wyjście z rutyny, wzrost optymizmu na co dzień
 • Wzrost empatii – Empatia to umiejętność zrozumienia innych ludzi oraz zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji. Dzięki wysokiej empatii wzbudzasz szacunek i kreujesz się na osobę wrażliwą, chętną nieść pomoc
 • Lepsza organizacja czasu – czasem da się gospodarować. Dbając o dobrą organizację Twojej pracy zyskujesz więcej przestrzeni do rozwijania swoich pasji, masz czas na budowanie więzi rodzinnych, towarzyskich. Możesz pozwolić sobie na urlop
 • Mniej stresu – stres jest niezwykle ważnym czynnikiem w życiu każdego człowieka. To dzięki niemu jesteśmy w stanie odpowiednio reagować np. w sytuacji kryzysowej. Jako lekarz wiesz o tym doskonale. Czy jednak w Twoim życiu prywatnym i zawodowym nie cierpisz przypadkiem na nadmiar stresu ?
 • Sprawniejsza praca w zespole – nie zawsze możesz wszystko zrobić sam. Jeśli praca zespołowa nie jest Ci obca, jednak nie koniecznie czujesz się w niej swobodnie – pora zastanowić się jak to zmienić. Być może prosta zmiana w komunikacji wystarczy, abyś poczuł się lepiej ?
 • Wzrost umiejętności sprzedażowych i negocjacyjnych – możliwe, że nie zastanawiałeś się nad tym, dlaczego takie kompetencje są Tobie potrzebne. Jednak – przecież w pewnym sensie nie różnisz się wiele od ambitnego sprzedawcy np. samochodów . To w jaki sposób „sprzedasz siebie” pacjentowi warunkuje to jak szybko ( lub w ogóle ) do Ciebie wróci, komu Cię poleci , jaką wystawi Ci opinię , w końcu jak w oczach innych pacjentów przedstawi Ciebie jako autorytet.
  Wzmacniaj swoje umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne – przecież codziennie sprzedajesz usługi medyczne, działasz w warunkach konkurencji, negocjujesz kontrakty i umowy, spotykasz się z manipulacją i naciskiem.

Pamiętaj, że będąc nawet najwyższej klasy specjalistą nie jesteś w stanie przeciwdziałać efektowi „pierwszego wrażenia”.
To, co będzie myślał o Tobie pacjent, do jakiej kategorii ludzi Cię „wsadzi”, czy będzie mu do Ciebie blisko, czy daleko zależy od pierwszych 30 sekund spotkania z Tobą. Nie masz wypisane na twarzy „ukończyłem X światowej sławy kursów” , „jestem najlepszym operatorem”, „moje diagnozy są zawsze trafne”. Masz jednak widoczne „gołym okiem” emocje, nastawienie, maniery, czy zachowania. Czy możemy zatem zaryzykować i postawić tezę : ” To  co widzi w Tobie pacjent to rozwinięte bardziej lub mniej kompetencje miękkie” ?

TUTAJ ZNAJDZIESZ SZKOLENIA DLA LEKARZY, W KTÓRYCH PORUSZAM TEMATYKĘ KOMPETENCJI MIĘKKICH

kompetencje miękkie lekarzy

1 comment

  hmm, lekarze nie dbają o to to jak są postrzegani przez pacjentów, a potem narzekają że pacjenci ich nie lubią

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Shopping cart

0

No products in the cart.